5 mitów dotyczących rysunku

rysunek ołówkiem

Table of Contents

Rysunek powoli dołącza do grona najbardziej popularnych hobby na świecie. Chociaż… może już tak się stało…

Każdy z Was pewnie ma znajomego albo członka rodziny, współpracownika czy sąsiada, który lubi rysować. Sama kocham to robić i uważam, że bez niego moje życie byłoby bardzo bardzo nudne! – Jak to zresztą z pasją bywa…

Rysunek – jeśli chcesz rozwijać swoją pasję – zapraszamy na nasze kursy!

Rysunek - czy dla każdego jest tym samym?

Właśnie – każdy pasjonat mógłby sobie zadać takie pytanie. 

Czym dla Ciebie jest rysunek?

Jeden powie, że to czysty relaks, inny, że rozwój wyobraźni, a jeszcze inny, że wyzwalanie własnych emocji. Jak to się mówi: „ile głów, tyle pomysłów”. I jest to całkowita racja. Każdy z nas traktuje swoją pasję jako coś kompletnie osobistego. Coś, co udoskonala nas w taki sposób, jaki nam najbardziej odpowiada.

Właśnie może dlatego wielu z nas, chcąc „wtrącić swoje 3 grosze” tworzy pewien mit

Czym można nazwać mit w rysunku?

Powiedziałabym, że jest to coś, co dla jednych wydaje się zupełnie obce. Jednak, jak powiedzieć osobie, która kocha rysunek, rozwija się w tym kierunku już bardzo długo i świetnie jej to wychodzi, że coś jest nie tak. Że TY uważasz inaczej. 

mity rysunkowe

Na świecie istnieje wiele „mitów”, co do których nie zgadzają się wielkie grupy ludzi.  Poruszają one zazwyczaj te najbardziej kontrowersyjne tematy. Weźmy sobie chociaż szczepionki lub aktualny gorący temat – COVID19.

Ale z drugiej strony zgodzimy się chyba też z tym, że tam gdzie reguła, tam też wyjątki

Najczęstsze mity świata rysunku

Wśród nas utrwaliły się jednak pewne najbardziej znane „mity”.

Rysunek łączy ogromną ilość ludzi z całego świata. A bardzo ciekawym zjawiskiem jest powtarzanie przez różne osoby, z różnych stron świata tych samych kwestii.

W tym artykule obalimy trochę z nich 😉 i wypowiemy się na ten temat. Wiele z nich pewnie znacie, ponieważ stwierdzenia „Ale Ty masz talent!” albo „To wygląda jak zdjęcie!” krążą po caluśkim Internecie.

 


Rysunek - mit numer 1





"Żeby świetnie rysować, trzeba mieć talent"

Tutaj totalnie się z tym nie zgodzę! Oczywiście Ty też możesz się nie zgodzić, ale z moim zdaniem… Ale pozwól najpierw wytłumaczyć mój punkt widzenia😉

Zadajmy sobie najpierw pytanie – czym jest talent?

Niektórzy mówią, że to coś, z czym już się rodzimy. Coś nienamacalnego, co pozwala nam od razu być świetnym w pewnej dziedzinie. Ale czy naprawdę tak jest? Czy można się urodzić od razu rysując np. tak:

rysunek - mity

Pewnie powiesz: „Oczywiście, że nie!”. Jednak ciężko wyobrazić sobie, że ktoś, kto dopiero zaczyna na poważnie przygodę z rysunkiem tworzy pracę taka jak ta. 

Ale w takim razie kolejna osoba powie: „Ci, którzy mają talent, szybciej dochodzą do takiego poziomu rysunku„. Tutaj powiedziałabym, że to kwestia dużo bardziej złożona. Bo co to znaczy „łatwiej”? Czy to znaczy, że ktoś jest w stanie narysować kilka rysunków i za którymś razem wyjdzie w końcu takie cudo?

Mogę zapewnić Cię, że tak nie jest nigdy. 

Być mistrzem ≠ mieć talent

Aby stać się mistrzem rysunku, trzeba naprawdę poświęcić ogromną liczbę godzin na ćwiczenia. Jak to nazywamy w DOMINIE – „dupogodzin”. Niektórzy zaczynają już za dziecka, dlatego często wydaje się, że jako dorośli ludzie „mają talent”.

rysunek - mity
rysunek - mity

Ja sama jak byłam mała, bardzo bardzo często siadałam z mamą i po prostu rysowałam z nią. Zaczynało się od postaci z bajek, portretów rodziny albo zwierząt. 

Przez to od zawsze byłam zainteresowana tym, co znajduje się dookoła. Zwracałam uwagę na to, jak otaczający mnie świat wygląda i ćwiczyłam pamięć, aby później przelać to na papier w jak najlepszej formie. Często powtarzałam te ćwiczenia, aby kolejne były tylko lepsze i lepsze.

Moi rodzice przekazali mi tę chęć i zapał do tego, a co za tym idzie – ukształtowało to mój charakter

Teraz często słyszę „Ty to masz talent… Chciałabym/chciałbym tak potrafić rysować”. 

Ale ja nie mam talentu… Ja zostałam nauczona chęci do nauki rysunku, co samo z siebie sprawiło, że często, nawet podświadomie, ćwiczę rysowanie i staję się coraz lepsza.

Mogę się założyć, że pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wielu takich ludzi Cię otacza… 

Ten „talent” albo „predyspozycje” kształtowane przez otoczenie nigdy nie wyszłyby na światło dzienne, gdyby nie charakter i upór w ćwiczeniach każdego z nas. 

Chcesz przekonać się, że na 100% talent nie istnieje? Przyjdź na nasz kurs rysunku i zobacz, jak rysunek przestaje być czarną magią nawet dla tych najbardziej początkujących!



Rysunek - mit numer 2





"Ładny i poprawny rysunek musi być realistyczny"

W tym przypadku wydaje mi się, że jest to raczej ten typ mitu, który krąży wśród ludzi, którzy nie za dużo mają wspólnego ze światem rysunku.

Jeśli jesteś osobą choć trochę zainteresowaną trendami krążącymi we współczesnym świecie lub sławnymi artystami, od razu zauważysz, że w sumie to tylko niewielka część dotyczy realizmu.

A już nie mówiąc o odwołaniu się do sztuki XX wiecznej, której niesamowicie duża część opierała się na chociażby abstrakcji.

 

rysunek - mity

Oczywiście bardzo często się zdarza, że rysunki realistyczne są piękne! Ale nie znaczy to, że że gdy jakaś ilustracja nie jest realistyczna to już nie jest… 

Popatrz na te prace:

Że są fajne i inspirujące to się chyba każdy zgodzi!😉 

Czemu więc wielu wciąż podtrzymuje i uznaje tylko te odwzorowujące rzeczywistość… Nie bądźmy zamknięci na świat rysunku, który jest jednak niesamowicie zróżnicowany!



Rysunek - mit numer 3





"Dobry rysunek to taki, który zachwyci wszystkich dookoła"

Wszyscy wiemy, że gusta są różne… I to nie tylko działa, kiedy mówimy o rysunku. Wiele innych dziedzin – muzyka, moda, a nawet gatunki książkowe mogą wywoływać różne emocje u różnych osób.

Nigdy nie było i nie będzie w tym nic złego… Po postu każdy artysta bądź po prostu człowiek, który chce jakoś wyrazić swój gust, w końcu będzie musiał zmierzyć się z kimś, kto uważa inaczej. Kimś, kto ma inne zdanie i niekoniecznie aprobuje Twój wybór. 

Tak, jak ja nie przepadam za disco polo, a uwielbiam rock, tak inny nie lubi Rubensa, a kocha Rembrandta. 

Musimy tylko pamiętać – to nie znaczy, że Rubens nie potrafił malować! Bo mistrzem był ogromnym! Ani też nie potwierdza to, że Rembrandt był lepszy. 

mity rysunkowe

Artyście nigdy nie uda się zachwycić wszystkich dookoła. Zawsze znajdzie się ktoś o odmiennym spojrzeniu i uwagą.

Tutaj dam Wam radę – nie traktujcie tych uwag jako coś złego, a wręcz przeciwnie – jako naprawdę największą wartość!

Gdyby van Gogh się przejmował tak bardzo, możliwe, że nikomu nie byłyby dane zobaczyć „Gwieździstej nowy” albo „Słoneczników”.



Rysunek - mit numer 4





"Rysowanie to łatwa i szybka umiejętność"

Ludzie uczą się przez całe życie… I to dotyczy też rysunku. Niestety, bądź stety – nie da się szybko nauczyć rysować.

Ale powiedziałabym, że jest to wielka wartość tego hobby – bo pomyśl – jak dużą satysfakcję wyciągasz z tego, że tym razem udało Ci się narysować coś, czego wcześniej nie potrafiłeś? 

Rysunek – jeśli chcesz rozwijać swoją pasję – zapraszamy na nasze kursy!

Na przykład uczysz się rysowania postaci. Zaczynałeś od kilkugodzinnego wymierzania proporcji, rysowania idealnej osi i zaznaczania punktów, odkładając wielkość głowy modela. Później żmudne cieniowanie, aż w końcu skończyłeś.

 Po kilkunastu powtórkach tego samego ustawienia postaci prawdopodobnie jesteś już w stanie narysować poprawną, stojącą osobę. 

Ale czy możesz już powiedzieć, że potrafisz rysować ludzi? Nie do końca… Potrafisz rysować wyprostowaną, stojącą postać. Już nawet nie rozróżniając, w jakim wieku i o jakiej płci. Więc kolejnym krokiem jest postać siedząca, później portret, a następnie poszczególne części ciała – dłonie, stopy, gałki oczne itd. 

Po takich studiach na pewno zdecydowanie łatwiej jest Ci siąść do kolejnych, trudniejszych ustawień postaci, ponieważ możesz już powiedzieć, że znasz temat coraz lepiej. Ale przed Tobą bardzo wiele nauki… Postać z natury, osoby w podeszłym wieku i dzieci, studia układów ubrań, postaci jadące na rowerze, biegnące itd itd. 

 

Tak naprawdę, gdzie nie spojrzysz, okazuje się, że coś jeszcze można by było przećwiczyć. I tak w sumie przez całe życie! Ale po pięćdziesiątym rysunku postaci, tak bardzo się wyrobisz, że wszyscy dookoła powiedzą to, o czym opowiadałam kilka linijek wcześniej, czyli: „Ale Ty masz talent„! 

Zaczniesz być naprawdę dobry w tej dziedzinie!

Ale zostają jeszcze inne dziedziny… Samochody, martwa natura, krajobrazy, architektura dawna, nowoczesna, wzornictwo i wiele wiele innych, z którymi opisana wyżej zabawa zaczyna się od nowa.



Rysunek - mit numer 5





"Jeśli rysowanie na początku sprawia Ci trudność, to znaczy, że to nie dla Ciebie"

Czasem niestety słyszy się takie dołujące słowa… A ja kompletnie nie rozumiem, w jakim celu są one rozpowszechniane.

Niektórym łatwiej przychodzi chęć do rysowania. Wielu szybko się zniechęca lub po prostu „nie czuje”, że jest to aż tak wielka pasja. Ale jednak muszę głośno powiedzieć – nie warto się zniechęcać!

Czy znasz kogoś, kto, jak tylko usiadł do pianina, potrafił zagrać kawałki Chopina bądź Beethovena? Jasne, że nie! Ale, jak wielu muzyków zaczynało od „Wlazł kotek na płotek” itp. 

Tak samo, jak wielu artystów zaczynało od konstrukcji sześcianu! Mi też pierwszy wyszedł totalnie koślawy i nawet nie zbiegał się na horyzoncie… Czy poddałam się? Oczywiście, że nie! I tak samo przez ten etap musieli przejść Tytus Brzozowski, Wiktor Mielniczuk i wielu innych niesamowitych uczniów DOMINA, którzy teraz tworzą naprawdę wielkie rzeczy!

Upór to zdecydowanie przepis na zdobycie celu:)

talent nie istnieje